Urologia

Urolog leczy wszystkie choroby układu moczowo-płciowego. Począwszy od stanów zapalnych i infekcji, przez nietrzymania moczu, po impotencję oraz nowotwory. Do lekarza tej specjalności mogą zgłaszać się kobiety i mężczyźni. Najczęściej jednak pacjentami są mężczyźni, bo w ich przypadku układ moczowy pokrywa się częściowo z układem płciowym, co sprawia, że urolodzy leczą też.

Dla wielu pacjentów jest to wizyta stresująca i w związku z tym zapominają o tym, by odpowiednio się do niej przygotować. A jest to niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, która pozwoli zacząć szybkie i przede wszystkim skuteczne leczenie. Należy zabrać ze sobą wyniki badań: moczu, krwi, wykonane USG, ale także pamiętać jakie leki były ostatnio stosowane i w jaki sposób objawia się choroba.  Wiele cennych informacji lekarz może bowiem uzyskać wyłącznie od pacjenta. W niektórych przypadkach niezbędne będą nawet notatki, które pozwolą stwierdzić jak często dochodzi do zaburzeń. Im więcej informacji uda Ci się zgromadzić, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednią terapię.

Do lekarza należy zgłosić się w przypadku nietrzymania moczu, ale także wtedy, gdy jego oddawanie jest bolesne. Należy też obserwować zmiany jego koloru i zawartości. Jeśli w moczu regularnie zaczyna pojawiać się krew, ropa, piana, albo zmieni się jego kolor, także warto odwiedzić urologa. Istotne są także zaburzenia w częstotliwości jego oddawania, a także uczucie parcia na pęcherz i nie wynikające z niego oddawanie moczu. Niepokojącym sygnałem powinny być też wszystkie bóle i obrzęki jąder oraz prącia.

lek. med. Jarosław Marszałek

Godziny Przyjęć:

Poniedziałek od godz. 15.00