Kardiologia

Konsultacje i porady kardiologiczne z zakresu:
– diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej (diagnostyka dolegliwości bólowych w klatce piersiowej),
– diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego,
– diagnostyka i leczenie zaburzeń rytmu serca (arytmia, kołatanie serca, niemiarowe tętno),
– diagnostyka i leczenie wad zastawkowych serca, kwalifikacja i przygotowanie do zabiegów kardiochirurgicznych,
– diagnostyka wrodzonych wad serca u dorosłych, kwalifikacja i przygotowanie do zabiegów kardiochirurgicznych,
– diagnostyka i leczenie zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów),
– diagnostyka zasłabnięć i utrat przytomności,
– diagnostyka i leczenie niewydolności serca (duszność wysiłkowa, szybkie męczenie się),

Badania specjalistyczne:
– elektrokardiografia (EKG)
– echokardiografia (ECHO serca),
– próba wysiłkowa (test wysiłkowy EKG),
– badanie Holter EKG (24h, 48h, 7 dni),
– badanie Holter ciśnieniowy (Holter RR),

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) rutynowo wykonywane jest w przypadku prawie wszystkich chorób serca.
EKG wykonywane jest w spoczynku co oznacza, że przed badaniem należy odpocząć (posiedzieć w poczekalni lub gabinecie) przez kilka do kilkunastu minut.
W trakcie badania, które jest całkowicie bezbolesne pacjent przebywa w pozycji leżącej i jest rozebrany do pasa. Badanie trwa zwykle kilka minut (łącznie z przygotowaniem do badania).

“Echo Serca” jest obecnie rutynowym badaniem koniecznym do wykonania we współczesnej diagnostyce schorzeń sercowo-naczyniowych. Echokardiografia (echo serca) pozwala w sposób nieszkodliwy dla organizmu, za pomocą odbitych od serca fal ultradźwiękowych ocenić budowę serca i dużych naczyń krwionośnych. Lista wskazań do badania obejmuje prawie wszystkie choroby kardiologiczne Badanie wykonuje się ambulatoryjnie, nie ma potrzeby specjalnego przygotowania do badania. Przed badaniem można normalnie jeść i pić.
Do badania pacjent rozbiera się do pasa. Badanie odbywa się w pozycji leżącej – pacjent ułożony na lewym boku lub na plecach, lewa ręka uniesiona za głowę. Badanie jest całkowicie bezbolesne, zwykle trwa kilka-kilkanaście minut.W trakcie badania lekarz przykłada do klatki piersiowej sondę pokrytą żelem, przesuwając sondę na klatce piersiowej bada poszczególne części serca.

Badanie wysiłkowe EKG (inaczej test wysiłkowy EKG – próba wysiłkowa) polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego jakim jest marsz na bieżni z ruchomą bieżnią. W czasie wysiłku mogą w zapisie EKG pojawić się zmiany, które nie występują w zwykłym, spoczynkowym badaniu EKG. Przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty.
Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie.
W trakcie badania mogą u osób chorych pojawić się objawy niedokrwienia lub niewydolności serca (bóle w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy).
Objawy najczęściej ustępują po zakończeniu badania – należy o nich poinformować prowadzącego badanie lekarza.

Badanie EKG metodą Holtera (nazwa badania pochodzi od nazwiska twórcy tej metody) wykonuje się aby ocenić jak pracuje serce w ciągu całej doby i jest modyfikacją zwykłego badania EKG. Różnica polega na tym, że badanie metodą Holtera trwa przez całą dobę a nie kilkadziesiąt sekund jak przy zwykłym badaniu EKG.
Zapis EKG w sposób ciągły rejestrowany jest w postaci elektronicznej w niewielkim urządzeniu, które pacjent nosi ze sobą przez cały czas trwania badania.
Badanie trwa całą dobę – pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej – badanie ma sens jeśli rejestruje czynność serca podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen).
Po 24 godzinach aparat jest zdejmowany w Pracowni Holterowskiej a zapisane dane oceniane są przez lekarza.

Badanie Holter ciśnieniowy (Holter RR) Całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego zwana popularnie „holterem ciśnieniowym” polega na wielokrotnych w ciągu całej doby pomiarach ciśnienia tętniczego (co 15-30 min.) za pomocą aparatu noszonego przez pacjenta. Po zakończeniu badania wyniki pomiarów są przetwarzane przez specjalny system komputerowy, co pozwala na określenie średniego ciśnienia tętniczego w różnych przedziałach czasowych (w ciągu dnia i w nocy). Badanie to pozwala też ocenić skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza u osób stosujących wiele leków.

 

Lek. Łukasz Gawiński
specjalista Kardiolog
wtorki w godz. 14:30-20:00
Lek. Tomasz Traczyk
Specjalista Kardiolog
czwartki w godz. 14:30-20:00