Echem serca określa się nieinwazyjną metodę wykorzystywaną do badania serca. Pozwala ona ocenić budowę anatomiczną serca, pracę jego zastawek, a także kurczliwość mięśnia sercowego. Jest zalecana pacjentom, u których występuje podejrzenie choroby serca.
Echokardiografia, zwana też echem serca czy ultrasonografią (USG) serca, może być przezklatkowa albo przezprzełykowa. Ta metoda badania serca pozwala wykorzystać echa ultradźwięków. Jest to diagnostyka nieinwazyjna, która umożliwia ocenę struktury i funkcjonowania zastawek serca, diagnostykę wady serca czy wykonanie pomiaru pracy i wielkości komór tego organu.
Echo serca jest zalecane osobom, które zapadły na poważne schorzenia, takie jak choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, choroba zakrzepowo-zatorowa czy zapalenie wsierdzia. Powodem do tego badania jest właśnie choroba niedokrwienna oraz jej powikłania, w tym zawał serca.
Diagnostyka pozwala na ocenianie struktury anatomicznej serca, budowy oraz pracy jego zastawek, kurczliwości mięśnia sercowego, przepływu krwi przez przedsionki i komory serca, a także w obrębie dużych naczyń krwionośnych.
Echokardiografia umożliwia wykrycie przebytego zawału, nowotworu serca, obecności skrzepliny czy płynu w osierdziu.