po wcześniejszej rejestracji telefonicznej | |
dr n. med. |
UWAGA:
* Renciści i osoby posiadające stopień niepełnosprawności – zgłaszając się na badania profilaktyczne winni przedłożyć „Zaświadczenie lekarskie” (od lekarza rodzinnego lub specjalisty) informujące, z powodu jakich schorzeń pracownik uzyskał orzeczenie o rencie lub o stopniu niepełnosprawności.
Badania profilaktyczne wstępne, okresowe i kontrolne pracowników w tym między innymi:
Sprawowanie opieki profilaktycznej nad pracującymi odbywa się na podstawie umowy cywilno-prawnej zawartej pomiędzy Centrum Zdrowia na Skarpie sp. z o.o. a pracodawcą, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 17.10.2008 roku o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy (Dz.U.08.220.1416). Podpisanie umowy jest bezpłatne, a umowa może być zawarta na czas nieokreślony.
Badanie profilaktyczne pracownika lekarz uprawniony przeprowadza w oparciu o skierowanie od pracodawcy, zawierające dane pracownika, nazwę jego stanowiska pracy oraz wykaz czynników szkodliwych bądź uciążliwych, na które narażony jest pracownik na tym stanowisku, łącznie z aktualnymi wynikami badań środowiskowych. Na podstawie informacji zawartych w skierowaniu pracodawcy, lekarz uprawniony ustala zakres badań dodatkowych i konsultacji, niezbędnych do wykonania u pracownika zatrudnionego na konkretnym stanowisku pracy w celu wydania orzeczenia lekarskiego o zdolności bądź braku zdolności do wykonywania pracy.
Podstawą prawną do badań samozatrudniających się jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sprawowania przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej nad osobami objętymi opieką na ich wniosek z dnia 21 czerwca 2010 roku (Dz.U.10.113.758).
Informacja w sprawie zmian w realizacji badań profilaktycznych, związanych z nowymi aktami prawnymi
Dotyczy:
1. Ustawy z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U.2014, poz. 1662);
2. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U.2015, poz. 457)
Ustawa o ułatwieniu działalności gospodarczej wprowadziła nowe możliwości związane z badaniami profilaktycznymi. Mówi ona m.in.,że:
„Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
Oznacza to, że orzeczenia z badań profilaktycznych będzie można wykorzystywać u kolejnych pracodawców lub na kolejnych stanowiskach pracy, jeżeli warunki pracy będą takie same.
Sposób realizacji powyższego postanowienia został opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników (…).
Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory dokumentów: