Poniedziałki | lek. med. | |
Wtorki | lek. med. | |
Środy | lek. med. | |
Czwartki i Piątki | lek. med. | |
4 lekarzy | lek. med. |
Wizyta
Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób układu pokarmowego; żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka) oraz dróg żółciowych.
W naszej Pracowni Endoskopowej istnieje możliwość wykonania badań endoskopowych (gastroskopii i kolonoskopii). Wykonujemy badania w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia może być zarówno badaniem diagnostycznym, jak również terapeutycznym polegającym na przykład na: usuwaniu polipów, niszczeniu zmian naczyniowych plazmą argonową. Podczas gastroskopii istnieje możliwość wykonania tzw. test ureazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori (HP) mogącej wywołać zapalenie, wrzody żołądka lub dwunastnicy. Test ten polega na pobraniu kleszczykami dwóch drobnych wycinków błony śluzowej żołądka i naniesieniu ich na specjalny zestaw testowy. W trakcie badania endoskopowego pobiera się wycinki do badania histopatologicznego ze wszystkich uwidocznionych nieprawidłowości oraz w celach diagnostycznych.
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym ocenić jelito grube, a w określonych przypadkach końcowego odcinka jelita cienkiego. Końcówka endoskopu, która jest wprowadzona do jelita przez odbyt, ma możliwość obracania się w dowolną stronę w dość dużym zakresie co umożliwia przeprowadzenie endoskopu przez całą długość jelita grubego. Kolonoskopia może być badaniem diagnostycznym pozwalającym ocenić błonę śluzową badanego odcinka jelita grubego, jak również terapeutycznym polegającym min. na usuwaniu polipów.
Leczymy hemoroidy metodą Hemoron przy użyciu wysoko wyspecjalizowanej diatermii jednobiegunowej.
Pracownia Endoskopowa wyposażona jest w videoendoskopy wysokiej rozdzielczości HD firmy Pentax. Aparaty współpracują z procesorami firmy PENTAX EPK-i5000 wykorzystując wszystkie możliwości związane z jakością obrazu (full HD) oraz innowacyjną technologią obrazowania tzw. wirtualną chromoendoskopią (system iSCAN).
W celu zapewnienia bezpieczeństwa sprzęt endoskopowy poddawany jest dezynfekcji wysokiego poziomu w myjni automatycznej a akcesoria endoskopowe dezynfekowane w myjce ultradźwiękowej i sterylizowane w autoklawie. Po badaniu endoskopowym do dyspozycji chorego jest pokój pozabiegowy.
lek. med. Małgorzata Sigurska-Banasiak
lek. med. Michał Wiatr
lek. med. Kajetan Doliński
lek. med. Aleksandra Zaremska
gastroenterolodzy, specjaliści chorób wewnętrznych
Test ureazowy jest jednym z najczęstszych testów wykorzystywanym do wykrywania infekcji Helicobacter pylori (H. pylori). Badanie to należy do badań inwazyjnych, czyli wymagających wykonania badania endoskopowego (gastroskopii). Czułość iswoistość badania wynoszą około 95%.
Wycinek tkanki pobrany wtrakcie gastroskopii z błony śluzowej żołądka umieszcza się na specjalnie przygotowanym krążku, który zawiera mocznik wraz z barwnikiem, który zmienia zabarwienie przy obecności ureazy – enzymu produkowanego przez bakterię H. pylori. Zmiana zabarwienia potwierdza obecność ureazy, a tym samym bakterii produkujących ten enzym. Interpretacji wyników dokonuje lekarz wykonujący endoskopię.
Leczenie krwawień z żylaków odbytu tą metodą opiera się na założeniu, że guzków krwawniczych nie należy usuwać, a wystarczy im jedynie przywrócić pierwotną wielkość co spowoduje ustąpienie objawów. Osiąga się ten stan poprzez zmniejszenie napływu krwi do guzka przy użyciu aparatu HEMORON©. Zabieg tą metodą jest wyjątkowo mało inwazyjny i bezpieczny. Polega ona na przyłożeniu w okolicy podstawy guzków hemoroidalnych uwidocznionych w anoskopie, dwóch elektrod, pomiędzy którymi przepływa prąd jednobiegunowy o niskim napięciu i o średniej częstotliwości. Powoduje to zmniejszenie przepływu krwi w tętniczkach odżywiających hemoroidy o 80%.
Przed rozpoczęciem kuracji metodą HEMORON© Pacjent przechodzi badanie kwalifikacyjne weryfikujące wstępne rozpoznanie choroby hemoroidalnej i określające stopień jej zaawansowania.
Pacjentom zalecamy gotowy preparat o nazwie ENEMA, dostępny w aptekach. Cały zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut, a koagulacja jednego guzka krwawniczego od 2 do 12 minut. Bezpośrednio po zabiegu chory jest w pełni sprawny.
U 90% chorych na pełny cykl leczniczy składają się trzy zabiegi, wykonywane nie częściej niż co trzy tygodnie i nie rzadziej niż co 5 tygodni. Ryzyko ewentualnych powikłań jest znikome i wynosi ok. 0.5%. Pacjent przez kilka dni może odczuwać niewielki ból, może pojawiać się krew w stolcu. Dolegliwości te nie są na tyle duże aby chory musiał zmieniać swój dotychczasowy tryb życia. Chorym zalecamy jedynie, aby w trakcie kuracji powstrzymali się od intensywnego wysiłku fizycznego. Wszystkie, wyżej opisane dolegliwości ustępują najdalej po tygodniu od wykonania zabiegu. Wynik ten czyni metodę HEMORON© najbezpieczniejszą metodą przyczynowego leczenia choroby hemoroidalnej! Metoda ta jest bezbolesna.
Metoda HEMORON© jest metodą z wyboru w leczeniu choroby hemoroidalnej u chorych z zaburzeniami czynności układu krzepnięcia (na przykład przyjmujących z powodów kardiologicznych leki obniżające krzepnięcie krwi).
Pacjent układany jest na stole zabiegowym na lewym boku. Na początku lekarz wprowadza maść znieczulającą do odbytu. Następnie wprowadza się do odbytu anoskop operacyjny (plastikowa rurka średnicy palca) przez który odbywa się cały zabieg. Lekarz uwidacznia powiększone guzki hemoroidalne. U podstawy każdego guzka kolejno przykłada specjalne elektrody. Od tego momentu rozpoczyna się właściwy zabieg –lekarz zwiększa przepływ prądu do momentu aż pacjent odczuje jakikolwiek dyskomfort (np. pieczenie, mrowienie lub silniejsze parcie na stolec). Wtedy lekarz zmniejsza natężenie prądu do osiągnięcia poziomu pełnego komfortu i na takich parametrach przeprowadza zabieg.