Echo Serca
Adres
ul. Konstytucji 3 Maja 3
86-300 Grudziądz

Godziny

Pon - Czw: 8:00 - 20:00
Piątek: 8:00 - 18:00

Cennik

EKG

60

Dorośli

Badanie elektrokardiograficzne (EKG)


Rutynowo wykonywane jest w przypadku prawie wszystkich chorób serca. EKG wykonywane jest w spoczynku co oznacza, że przed badaniem należy odpocząć (posiedzieć w poczekalni lub gabinecie) przez kilka do kilkunastu minut. W trakcie badania, które jest całkowicie bezbolesne pacjent przebywa w pozycji leżącej i jest rozebrany do pasa. Badanie trwa zwykle kilka minut (łącznie z przygotowaniem do badania).

Badanie wysiłkowe EKG


Inaczej test wysiłkowy EKG – próba wysiłkowa - polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego jakim jest marsz na bieżni z ruchomą bieżnią. W czasie wysiłku mogą w zapisie EKG pojawić się zmiany, które nie występują w zwykłym, spoczynkowym badaniu EKG. Przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie. W trakcie badania mogą u osób chorych pojawić się objawy niedokrwienia lub niewydolności serca (bóle w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy). Objawy najczęściej ustępują po zakończeniu badania – należy o nich poinformować prowadzącego badanie lekarza.

Badanie EKG metodą Holtera


Nazwa badania pochodzi od nazwiska twórcy tej metody. Wykonuje się, aby ocenić jak pracuje serce w ciągu całej doby i jest modyfikacją zwykłego badania EKG. Różnica polega na tym, że badanie metodą Holtera trwa przez całą dobę a nie kilkadziesiąt sekund jak przy zwykłym badaniu EKG. Zapis EKG w sposób ciągły rejestrowany jest w postaci elektronicznej w niewielkim urządzeniu, które pacjent nosi ze sobą przez cały czas trwania badania. Badanie trwa całą dobę – pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej – badanie ma sens jeśli rejestruje czynność serca podczas normalnego dnia:

  • praca,
  • codzienne czynności domowe,
  • aktywny wypoczynek,
  • sen

Po 24 godzinach aparat jest zdejmowany w Pracowni Holterowskiej a zapisane dane oceniane są przez lekarza.

Newsletter zdrowotny

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj wiadomości o ważnych badaniach
ul. Konstytucji 3 Maja 3, Grudziądz | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 661 014 444 | 661 074 444
© 2020 Centrum Zdrowia Na Skarpie | Projekt i realizacja: Studio113