Test Helic ABT służy do diagnozowania infekcji H.pylori, która powoduje bóle brzucha, nieżyt żołądka oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Test Helic ABT jest bezpieczny i bezbolesny. Można go wykonywać u dzieci od 4 roku życia i u kobiet w ciąży. Procedura badania trwa około 15min.
Test Helic ABT oceniający obecność Helicobacter pylori jest testem nieinwazyjnym. Może być używany do oceny aktualnej infekcji, a także do oceny skuteczności eradykacji. Badanie to polega na ocenie stężenia wydychanego węgla, pochodzącego z rozkładu specjalnie zażytego w czasie badania mocznika przez ureazę (enzym) bakterii H.pylori. Przed badaniem wydmuchuje się powietrze, które jest analizowane pod kątem stężenia węgla w wydychanym powietrzu, a następnie dostaje się do wypicia roztwór mocznika. Po dwóch minutach ponownie wydmuchuje powietrze, w którym jest analizowana ilość węgla pochodzącego z rozłożonego mocznika. Wzrost zawartości węgla w wydychanym powietrzu świadczy o obecności w żołądku H.pylori (bakteryjnej ureazy, której nie ma w zdrowym żołądku).
Przygotowanie do badania: – test należy wykonać na czczo – 12godz po spożyciu ostatniego posiłku (nie jeść śniadania, można pić wodę niegazowaną) Ostatni posiłek nie powinien zawierać mięsa, grzybów i ryb. – test można wykonać po 4-6tyg od zakończenia przyjmowania antybiotyków – 2 tyg. przed testem należy odstawić leki zobojętniające, leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, preparaty zawierające bizmut – 3 dni przed badaniem nie należy spożywać alkoholu – 3 dni przed wykonaniem testu nie należy spożywać roślin strączkowych (groszek, fasola, soczewica, soja) – w dniu wykonania testu nie należy żuć gumy – 3 godziny przed wykonaniem testu nie powinno się palić papierosów – przed wykonaniem testu pacjent powinien umyć zęby